O festiwalu

dokumentART to Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych z ponad 20-letnią tradycją. Od siedmiu lat również formuła organizacyjna festiwalu jest międzynarodowa – całość prowadzi dwóch dyrektorów (z Polski i Niemiec), wyboru filmów konkursowych dokonuje polsko-niemiecka komisja, a organizatorami są polska OFFicyna i niemieckie Latücht Film & Medien. Każdej jesieni festiwal jest realizowany równolegle w Polsce i w Niemczech. dokumentART przyznaje około dziesięciu nagród, w tym dwie równorzędne główne. W ostatnich latach ogólna pula nagród wynosiła ok. 10 000 euro.

Festiwal co roku oferuje:
  • blisko 50 bloków programowych;
  • ponad 180 filmów;
  • ponad 140 godzin projekcji;
  • ponad 20 paneli dyskusyjnych;
  • blisko 70 gości z kilkunastu krajów;
  • około 4 tysięcy uczestników po polskiej stronie granicy i około 2 tysięcy po stronie niemieckiej
  • blisko kilkanaście miejsc festiwalowych.

Główną częścią dokumentARTu jest europejski konkurs filmów dokumentalnych. Tu kwalifikują się pozycje najnowsze – zrealizowane najpóźniej w roku poprzedzającym edycję festiwalu. W ten sposób do widzów trafia przekrojowy obraz współczesnej europejskiej sztuki dokumentu. Komisja Programowa poszukuje przede wszystkim utworów nastawionych na badanie granic filmowych pod względem formalnym lub/i tematycznym. Istotne są również produkcje reprezentujące tradycyjną sztukę dokumentu. Twórcze napięcie między tradycją i awangardą  to ważna cecha konkursu.

dokumentART to co roku tydzień filmowego święta: konkurs europejskiego dokumentu i kilkadziesiąt innych wydarzeń festiwalowych: retrospektywy i premiery filmowe, spotkania z twórcami, forum transgraniczności i spotkania kultury Wschodu i Zachodu. Festiwal odwiedzili już m.in.: filmowcy Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Volker Koepp, Rainer Komers, Jolanta Dylewska, Anna Ferens Michał Dawidowicz, publicyści: Adam Krzemiński, Sławomir Sierakowski, Piotr Semka, Jakub Socha.

dokumentART to festiwal o wysokiej randze artystycznej, któremu wsparcia nie zawahały się udzielić m.in. Unia Europejska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN. Jego stałymi współorganizatorami są tak poważne podmioty, jak publiczni nadawcy Telewizja Polska TVP i Norddeutscher Rundfunk, Uniwersytet Szczeciński, Województwo Zachodniopomorskie, Kraj Związkowy Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Miasta Szczecin i Neubrandenburg. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz